תפריט נגישות


fuama  פואמה לסיגל - יוסף כהן אלרןfuama

סקרה את הספר: לי יניני 

יוסף כהן אלרן ידוע כמשורר וכסופר. הוא חתן פרס קוגל לספרות ובאות קסת הזהב מטעם אגודת הסופרים. בכל ספריו שקראתי עד היום, הוא מוליך את הקורא למעמקי הנפש. ספריו לא מכילים דמויות רבות, ולרוב כתיבתו מעוטרת בדמויות אנושיות, שהחיים מציבים בפניהם אתגרים, דילמות ואירועים מכוננים.

ב"פואמה לסיגל" יוסף כהן אלרן בחר בסיגל כדמות מובילה. היא מתוארת כאישה קטנת ממדים, עם לב ענק, שהולכת אחרי בעלה. סיגל מוצאת את דרכה בעולם מתעתע, ונאלצת ליטול את המושכות לידיה.

מי אני שאשפוט את סיגל? לא הסכמתי עם התנהגותה ואני משוכנעת שיהיו אחרים שיחשבו כמוני. בסיפור הזה קורה כאן דבר מעניין, דמותה של סיגל מצליחה ליצור אמפתיה אצל הקורא. זו תחושה שאינה מובנת מאליה, משום שבעולם הספרות והקולנוע דמות שאינה פועלת, על פי הקוד המוסרי המקובל, הופכת ללא אהודה ביצירה.

הספר מבוסס על "פואמה לסיגל", מתוך ספר שירה "אלו ערוגות", פרי עטו של יוסף כהן אלרן שפורסם בהוצאת צבעונים ב-2010.

וכך זה מתחיל: אישה קטנה הייתה סיגל, עיניה גדולות ושחורות ורך מבטה. וכאשר נפגשו בקיץ המהביל ההוא, בקושי מלאו לה עשרים ואך זה השתחררה מן הצבא, כבשה מייד את ליבו של רונן בעדנה וברוך שבה. הוא היה בין צעיריה טובי המראה של העיירה הדרומית הקטנה שלהם, וגם היא נכבשה עד מהרה בקסמו.

סיגל פגשה את רונן בגיל 20 ומיד התאהבו. הם התגוררו באותה שכונה והכירו במהדורה צעירה יותר. כך שתקופת החברות לא ארכה זמן ארוך, ולרב הם הגיעו בטוחים בבחירתם. רונן בן יחיד, בעל מלאכה והמזומנים לא חסרו בכיסו. הוא התגורר עם אימו שהתאלמנה ודאג לכל מחסורה.

סיגל אחר שיחרורה מהצבא התקבלה לעבודה בסניף הדואר המקומי, ובד בבד האהבה פרחה אצל הזוג סיגל ורונן. שניהם ציפו לשעות הערב, להיפגש האחד עם השנייה ולטבוע באהבתם. אלא מה, שאחרי זמן מה החל הלחץ... מה קורה עם ילדים?

סיגל לא הצליחה להיכנס להיריון והחמה החלה לשאול שאלות, ואף קבעה עובדות מרחיקות לכת והזויות "היא קטנה וצרה איך תביא לך ילדים"?

בשביל טנגו צריך שניים ובטנגו הזה היה חוסר.... רק שהחוסר הזה התבטא אצל דורון "אני בסדר כולם לא בסדר". בינתיים רונן שידע את האמת החל לעשן, על אף שסבל מקצרת החל ללגום פה ושם כוסית, ולאחר מכן שתה בערבים כדרך קבע. התנהגות שסיגל לא הבינה והרגישה שרונן הולך ומשתנה ליום. אושרה רחק ממנה ורונן לא היה אותו צעיר קסום שנישאה לו. דירת האהבים הקטנה הפכה למחנק. כיוון שכך, סיגל החליטה לקחת את גורלה בידיה ועשתה מעשה מכונן שעליו תקראו עצמאית.

הספר מחולק לשלושה חלקים משולב בפרקים קצרים: רונן, ארנון וירון. שימו לב לצלילי השמות הללו, מה הם מבטאים וכיצד הם מצלצלים באוזננו, לעומת השם סיגל המזכיר פרח סגול יפיפה.

הספר הזה מטעין את הקורא ברגשות רבים, שוזר אהבת גבר לאישה, כמיהה, טובל בגעגועים, תשוקה, אגו ועל מה יגידו...אם וכאשר...

כתיבתו של יוסף כהן אלרן מצוינת, בהירה, נוגעת, חובטת בבטן הרכה ובנושאים קרובים לליבנו, ולכן יצירותיו נגמעות בשלוק אחד.

בשורה תחתונה: "מַיִם גְּנוּבִים יִמְתָּקוּ, וְלֶחֶם סְתָרִים יִנְעָם" (משלי ט17)

לי יניני

הוצאה לאור: צבעונים, פרוזה מקור, 154 עמודים מודפסים, 2019

כריכה אחורית:
"אשה קטנה סיגל היתה אשה ילדה גדולת עינים רך מבטה"
"פואמה לסיגל", בתוך אלו ערגות, צבעונים 2010
סיגל היפה שנולדה בעיירה דרומית היא בחורה ביישנית ומרוחקת. היא מתאהבת, הולכת אחר בעלה ומוצאת את עצמה מתוסכלת ומאוכזבת. לימים תיקח את גורלה בידיה, והאישה הקטנה רכת המבט תמצא את דרכה בעולם מתעתע.
יוסף כהן אלרן מלווה את צמיחתה של סיגל מול היחלשותו של בעלה ומוביל אותם אל הקצה הבלתי אפשרי בסיפור מרתק ולוהט, כאותה רוח מדבר חמה המנשבת בין בתי העיירה.