תפריט נגישות


622016 n  הדירה-ש.ל. גריי622016 n

סקרה את הספר: לי יניני 

 


הדירה-ש.ל. גריי
THE APARTMENT-By S. L. Grey 
חוות דעת אישית/לי יניני
כבר כתבתי על הספר הנוכחי שלא מומלץ להתחיל לקרוא בו עם שקיעת החמה. 
למה? 

כי יש סיכוי גדול מאוד שתמצאו את עצמכם ערים עם זריחתה
המותחן הזה מבריק, מטריד, עוצר נשימה, מרטיט ולא מיועד לבעלי קיבה רגישה.
העריכה בפרקים ומגוללת לקורא לסירוגין, מנקודות מבט של הזוג סטף ומארק, באופן מעורר עניין. כל פרק שמסתיים, גורם לקורא לעבור מיד לפרק הבא, ומשאיר טעם של עוד.
מארק אחרי פרק ב' נישא לסטף. סטף פגשה את מארק-המרצה לאנגלית לראשונה ביום השני לעבודתה, במחלקה לספרות אנגלית באוניברסיטה בקייפטאון. בפגישה השנייה היא כבר גילתה שהוא גרוש וכואב על אובדן בתו – זואי. 
סטף ומארק נישאו אחרי זמן קצר, לשניהם בת בשם היידן, התגוררו בקייפטאון שבדרום אפריקה, וניהלו חיי משפחה רגילים. אלא מה, כמו בכל מותחן אין כאן שקט... השלווה הסתיימה עד שפרצו לביתם שלושה גברים חמושים. הטראומה הזו היא רק תחילת אחד הסדקים במערכת היחסים ביניהם.
כדי להתאושש מהטראומה, סטף ומארק מקבלים את הצעתה של חברתם המשותפת-קרלה, ומחליטים לצאת לירח דבש שמעולם לא היה להם. בכדי להוזיל את החופשה, סטף מתחברת למיזם של החלפת דירות. במהלך שיטוט באתרי האינטרנט היא מתחברת לזוג פטי הצרפתי מפריז.
למרות שסטף פעלה מאחורי גבו של מארק וביוזמתה, לאחר דין ודברים ביניהם מארק משתכנע, והם מחליטים לצאת לחופשה ללא היידן. את היידן הם מותירים להשגחת הוריה של סטף.
כשסטף ומארק מגיעים לדירה המיוחלת בפריז, מתגלה דירה שממוקמת בקומה שלישית, בבניין מוזנח שאף אחד לא התגורר בה. דירה אפלולית עם אוויר סמיך, שאפילו לפתוח את מנעול הדלת היה מתסכל. המקום ניראה שבפעם אחרונה, שופץ בשנות השבעים ומאז לא התגוררו בו. הטלוויזיה הייתה פריט ארכאולוגי מתחילת שנות התשעים, ארגזי קרטון ישנים הונחו על הרצפה, וגרב מטונף התגלגל מתחת לשולחן קפה. דירה מבחילה, מעופשת, עזובה וממש לא כמו שנראתה בצילומים שהופיעו באתר. 
בשלב מאוחר יותר ובמקרה, הם מגלים שרק אישה אחת מתגוררת בעלית הגג-מריי. ביקור בדירתה מגלה אישה מוזרה ותימהונית. היא מתגוררת בחדר אחד עמוס בבדי ציור, עם כיור מטונף וכלים בכל פינה. בחדר יש מיטה, עשן סיגריות ואויר מסריח מכביסה מלוכלכת ומעופשת. 
כיצד בבניין כזה ובדירה הנוכחית, הזוג סטף ומארק אמורים לבלות שבוע ימים? כרטיס האשראי והפרוטה החסרה לא אפשרו להם לברוח וללון במלון. מה עושים? 
לא די באכזבתם, בבדיקה מול קרלה עולה, שהזוג פטי בכלל לא הגיע לקחת את מפתח דירתם כפי שסוכם. עובדה מטרידה כשלעצמה. כל הנסיונות ליצור קשר עם הזוג הצרפתי לא זכו למענה וכשלו...
אולי קרה להם משהו? 
למה הם לא הגיעו לדירתם בקייפטאון? 
אולי הטיסה התעכבה? 
תאונה? ...
ככל שחולף הזמן הסדקים במערכת היחסים תופחים. אט אט מתגלה היסטוריה טראומטית, האימון בין בני הזוג מופר, וכמות הספקות מתחילה לתפוס שטח רב. 
מה קרה אחרי החופשה שהייתה אמורה להיות מושלמת? אילו סדקים התגלו בחיי הנישואים? איזה סודות אפלים נבטו במהלך החופשה בפריז ואחריה? 
סקרנים? תקראו! 
אופן העריכה והכתיבה מרתקים. ספר טורד שלוה שדפיו עוברים מצד לצד מבלי להרגיש. העלילה ממחישה לקורא היטב, את התחושות והחוויות של הזוג סטף ומארק.
אין בעלילה הרבה דמויות, אבל הדמויות המעטות שמאכלסות אותה מסקרנות לא פחות. מריי השכנה ההזויה, קארים השכן – סטודנט, שהיה בשביל סטף כל מה שמארק לא היה ועוד.
יש כמה גומות, אבל ממש בקטנה כמו שאומרים אצלנו, והן בטוח לא יעיבו על הנאת הקריאה.
חגיגה לאוהבי הז'אנר והמסתורין.
מומלץ במיוחד לימים שרוח קדים נושבת, והפעם אני מסכימה עם הכתוב על הכריכה: "ספר שיגרום לכם לא להירדם כל הלילה". 
בשורה התחתונה: מותחן נוקב ומשובח עד כדי כך שלא תרצו להניח את הספר מידכם. 
לי יניני
דני ספרים הוצאה לאור, מתח-תרגום, מאנגלית: כפיר לוי, 2019, 319 עמודים