תפריט נגישות


979904 n  בית ליד הים-דבי מקומבר979904 n

סקרה את הספר: לי יניני 

 

בית ליד הים-דבי מקומבר
COTTAGE BY THE SEA-Debbie Macomber
חוות דעת אישית/לי יניני

"בית ליד הים" הוא רומן מתוק, קליל וקיצי, עם סוף טוב הכול טוב. כמו כל הרומנים העלילה הזו נעה על מנעד רגשות של: משפחתו-לוגיה, חברות, ידידות, אהבה, רגשות אשמה ומעל לכל אלה, טרגדיה וחלון לעבר הים והמרחב.


העלילה הזכירה לי את הספר "קולו של ארצ'ר" שנכתב על ידי מיה שרידן ולא במקרה. שני הספרים הללו עוסקים בעיירות ישנוניות, ודמויות גבריות מושלמות, מוזרות מעט, מובדלות מהחברה ובעיקר טיפוסים שלא מוציאים מילה מהפה. הקשר של הגברים הללו עם הסובב אותם מתבטא בנראותם ושפת גופם.

כמו ברומנים העתיקים לא תמצאו כאן קטעי סקס, ותיאורי מיטה מתישים ולא מעניינים. מה כן תמצאו? את אנני וקיטון. 

קיטון מתנשא לגובה של 198 ס"מ מלווה בכתפיים רחבות, ידיים ורגליים ענקיות עד כדי כך שכונה על ידי סביבתו סוס, שור וכד'. 

הדמות הנשית המאכלסת את העלילה היא אנני מארלו. צעירונת נמרצת, מתגוררת בלוס אנג'לס עם סטפני שותפתה לדירה. החיים שלה תותים עד וכאשר ברגע אחד מתרסקים, ובעל כורחה היא נאלצת לשוב לסיאטל לעיר ילדותה.

הטרגדיה הטביעה באנני מלנכוליה ועגמומיות. רק בחלוף שנה וחצי של מרה שחורה, היא מצליחה לצוף מעל המים. אנני החליטה שכל מה שיסייע בידיה לשמור על שפיות דעתה, יהיה לשוב לעיירה שבה בילתה עם משפחתה בחופשות השנתיות.

בעקבות החלטתה, אנני שבה לעיירת הנופש אושנסייד הנושקת לחוף האוקיאנוס השקט, שבה בילתה עם הוריה ואחיה-מאייק חופשות קיץ רבות.

באושנסייד המבוססת בעיקר על תיירות הקיץ, היא שוכרת את אותו בית מול הים שבו נפשה עם הוריה ואחיה. מוצאת עבודה כעוזרת רופא במרפאה של העיירה ואט אט חוזרת לכוחותיה.

אנני מצליחה לאסוף מסביבה אנשים שאוהבים את עבודתה, מתגברת על מילי- בעלת דירתה שמצויה באגורפוביה קשה, ואפילו מיתרי ליבה החלו לרטוט.

מפגשה הראשון עם קיטון מתרחש בשפת הים כשקיטון טייל עם כלבו. קיטון היה מאוהב באנני, כאשר זו בילתה את חופשתה עם הוריה, בעיירה לפני שלוש עשרה שנים.

מערכת היחסים בין שני אלה התקדמה באיטיות. קיטון המאוהב לא היה איש של מילים. הוא תמך בה, עזר לה לשכור את הדירה ממילי, ניקש עשבים מהגינה ושיפר את נראותו של הבית, שהיה מצוי בהזנחה ועמוס בחפצים של הסבא והסבתא של מילי.

המפגשים הקצרים בין קיטון ואנני עוררו בקיטון השתקן את מוצא פיו והוא החל להיפתח... ועד שסוף סוף הנס הזה קרה ... נוחתת עליו גזירה.

מה הגזירה?

אנני מתקבלת ללימודי רפואה ומתכננת לעזוב את אושנסייד לטובת החלום. אלא מה? שזה לא כל כך פשוט שאוהבים להתנתק מזרועותיו של קיטון.

מה אנני החליטה?
האם לוותר על החיבוק דב והחם של קיטון?
האם להגשים את חלומה וללמוד רפואה?
רוצים לדעת?
תקראו.

מלבד דמויות הגרעין מצורפות לעלילה דמויות נוספות: חבריה של אנני, מילי-בעלת הדירה, משפחת הופרט, פרסטין-חבר משותף של מילי וקיטון, אביו המתוסכל והכעסן של קיטון ועוד. 

הכתיבה של דבי מקומבר לוכדת. למרות שהעלילה צפויה היא מהווה סוג של פסק זמן בין ספרים ותופסת את הקורא. מלבד כמה שגיאות סופר שעיניי תפסו במהלך הקריאה, העריכה בסך הכול טובה. מציעה שההוצאה תבצע הגהה נוספת לקראת המהדורה העתידית. לדוגמא על הכריכה נרשם שקיטון זוכר את אנני מגיל 14, ובפתח דבר נכתב "לפני שלוש עשרה שנה". 

אני צופה שלא ירחק היום והספר "בית ליד הים" יהפוך לתסריט.

בשורה התחתונה: לא לטבוע בעבר אלא לצוף לעבר העתיד.

מומלץ לכל מי שמחפש ספר קליל לקריאה בשפת הים ואו הבריכה.

אגב, עיצוב הכריכה שובה לב ועושה חשק לשכור בית ליד הים למספר ימים.
לי יניני
תכלת-הוצאה לאור, רומן-תרגום, תרגום: מור רוזנפלד, 264 עמודים מודפסים