תפריט נגישות


3232906240 n  מכתב שנשכח - קתרין יוז 3232906240 n


מכתב שנשכח-קתרין יוז 
THE LETTER-Kathryn Hughes
חוות דעת אישית/לי יניני

ספר הביכורים "מכתב שנשכח" הוא A PIECE OF CAKE, שמורכב משתי שכבות. שכבה תחתונה שייכת לשנת 1939 בברטניה ושכבה עליונה לשנת 1973. שתיהן ביחד שוקולד וניל מעניקים משוב נפש לעוגה הזו.

זהו ספר מרגש ומטלטל על אהבה כנה, טעויות, החמצות ואופציות לתיקון ואם אפשר לתקן בכלל...

הסיפור מתחיל בפרולוג ואני ממליצה לחזור אליו בתום מלאכת הקריאה.

טינה קרייג כורעת לעקור עשבים שוטים בגינתה כשידה הקטנה של נכדתה החליקה לידה... 
"
מה את עושה סבתא?"
"
אני מנכשת את העשבים האלה."
"
למה?"
היא חשבה על כך לרגע "כי הם לא שייכים הנה." 
אז לאן הם שייכים?"
"
הם סתם עשבים, חמודה, הם לא שייכים לשום מקום."...
ואז נכדתה הנבונה ענתה: "זה לא כל כך יפה. כל דבר שייך לאיזשהו מקום." משהוחזרו העשבים השוטים למקומם דבר נוסף הטריד את נכדתה: "סבתא? איך את וסבא נפגשתם?"

מכאן ואילך מתחיל סיפור ארוך המורכב מחלקים ופרקי חיים.

הסיפור מתחיל ב-1973. טינה קרייג נישאה לריק. היא הייתה בטוחה שנישאה לאביר על הסוס הלבן. אך מהר מאוד המציאות טפחה על פניה. כבר בליל הכלולות היא זכתה לנחת זרועו. ההתנצלות הגיע יום למחרת עם זר פרחים, ורק הפתק שהוסתר בין הפרחים, ונעלם מעיניו של ריק הסגיר, שהפרחים הללו לא בדיוק נרכשו מכספו.

ברוב שעות היום, טינה שהייתה ללא משפחה משלה, השקיעה בעבודתה, ובסופי שבוע התנדבה בחנות לבגדים משומשים. עיסוקיה מילאו את שעותיה, וכך הרחיקה את עצמה מריק שהתגלה כמהמר, אלכוהוליסט, כוחני, שקרן ובטלן.

כל איומיה על נטישת הבית לא החזיקו מים, ובכל פעם ההתנצלות והחרטה מצדו של ריק חזרו כמנטרה.

באחד מימי העבודה בחנות בו התנדבה, התקבלה שקית בגדים, ובעת פינוייה טינה מצאה בכיס של הז'קט, מעטפה מבוילת ללא חותמת שמשכה את תשומת ליבה. בתוך המעטפה נמצא מכתב שנכתב על ידי בילי לכריסטינה ב-4.9.1939 במנצ'סטר. על פי תוכן המכתב ניתן להבין שבילי נשלח לחזית, הוא מתנצל על התנהגותו, ומבטיח להיות אב טוב לילד שייוולד. (עמוד 43) 

באותם ימים כמו באירופה גם בריטניה מצויה במלחמת העולם השנייה. הבריטים היו בפאניקה ולא האמינו שתהיה עוד מלחמה לאחר המלחמה הגדולה. הם חששו מתקיפה אווירית ונשאו עימם לכל מקום מסכות גז (עמוד 78).

טינה הרגישה כפולשת לאזור אינטימי, ומאידך סקרנותה לא עמדה לה. היא חפצה להבין מדוע המכתב לא נשלח, ומי עומד מאחורי הדמויות הללו, שיכול להיות שאם המכתב היה מגיע ליעדו, הוא היה משנה את מסלול חייהם.

טינה קרייג יוצאת למסע משלה, כדי להסיח את דעתה מקריג, הרובץ כל היום במיטה ובדרך כלל לא בפוקוס. מכאן ואילך, הסיפור של בילי וכריסטינה מתגלגל לסיפורה של טינה קרייג. האם טינה הצליחה לאתר את כריסטינה, ולמסור לה את המכתב, גם אם באיחור של שלושים שנה

קתרין יוז מגוללת בפני הקורא שתי תקופות: 1939 מול 1973 בבריטניה, לרבות השינויים החברתיים, הערכים והנורמות החברתיות, ובמיוחד מעמדה של האישה בעיני החברה.
הדמויות המאכלסות את הסיפור מורכבות, ריאליסטיות ואותנטיות. העובדות ההיסטוריות שטופטפו לעלילה, מצליחים להאיר על התקופה קימעא, אך הם אינם לב ליבו של הסיפור אלא נייר העטיפה בלבד.

היו קטעים שכעסתי על טינה. הכיצד היא ויתרה והאמינה לריק? לעומת זאת, לא יכולתי להיות שיפוטית כלפיה במיוחד לאור התקופה. ככל שהתקדמתי בקריאה טינה משתנה לנגד עיני הקורא. בדידותה המשפחתית והטרגדיה שחוותה, מחשלת אותה והיא הופכת לאישה עוצמתית, ומחוסנת שדבקה במטרותיה.

סיפורה של טינה פורטת על נימי הלב. החשיפה לסיפורה האישי ולדמויות הנוספות, הופכת את הקריאה לדהירה ברכבת הרים. אני נשאבתי לסיפור ולא יכולתי להניח את הספר מידיי.

הסיפור סוקר מנעד נושאים: עובדות היסטוריות, מערכות יחסים, אהבה, יאוש, בגידה, אמינות, טרגדיות, שמחה, צער ויש גם תקווה ואור בקצה המנהרה.

זהו סיפור עם דמויות מרתקות במיוחד על שתי נשים: טינה וכריסטינה שהכאב נשזר בחייהן ולדעתי רק התקווה חיברה ביניהן.

אני מודה, שהדפים עברו לי מצד לצד מבלי להרגיש, והותירו בי סיפור לאורך זמן.

בסוף הספר קתרין מכבדת את הקורא באפילוג... כריסטינה אולי החמיצה אך הרווח היה כולו של טינה/כריסטינה...

ספר נפלא שנגמע בשלוק אחד.

מומלץ בחום.

לי יניני 

מודן, הוצאה לאור, פרוזה תרגום, 307 עמודים, 2018

על מועדון הקוראים שמעתם?

באמצעות מועדון הקוראים של אגרון, הספריות שלנו שומרות על קשר עם הקוראים שלהן הצטרפות לתכנית